Ieškojimo kelias gyvenimo procese

"Ne žmogus yra procese, o žmogus yra procesas" - psichologės Rasos Bieliauskaitės žodžiai priminę man, kad tai, ką jaučiu viduje yra daugialypis ir sudėtingas vyksmas, pareikalaujantis tam tikrų energijos vienetų, neapibrėžtų laiko matų, daug vilties, daug meilės ir daug tikėjimo.

Justė Pečiulienė

12/12/2023

Procesas manyje vyksta jau kurį laiką - gal dvejus, gal ketverius metus, o turbūt prasidėjo ir dar seniau. Dabar tikiu, kad jis vyks visą gyvenimą.

Atrodo, visai nesenai supratau, kad man neužtenka eiti vienu pasirinktu keliu – baigti pasirinktas studijas, dirbti profesinį darbą, sukurti šeimą ir statyti stabilią bei saugumą užtikrinančią karjerą. Tai pasiekti būtų įmanoma, bet renkuosi to nedaryti. Ne todėl, jog to netrokštu, kaip tik dėl to, kad tai man yra labai svarbu ir noriu tai padaryti tinkamai. Būti ištikimai savo vidinei tiesai, man yra svarbiausias gyvenimo kriterijus, tad renkuosi pripažinti, kad "užaugusi" nenorėsiu būti specialistė profesijos, kurios studijas baigiau, o norėsiu būti tuo, apie ką visdar neišsiaiškinau! Baisu? Labai baisu. Bet ir neturėtų būti lengva. Visi sunkumai mūsų kelyje praneša apie pamokas, kurias turime išmokti, apie situacijas, kurias turime pažinti, apie klaidas, kurias padarę, turime nenuliūsti, o jas įvertinti.

Dar viena skambi frazė man padedanti išlikti pozityviai šiame procese ir neabejojančiai savo ateities sėkme - kas ieško, tas randa. O ieškau tikslų, kurių galėčiau siekti, prasmių - dėl kurių norėčiau dirbti, sričių, kuriose augčiau. Ieškau savęs! Ir yra dalykų, kurie man padeda vis daugiau suprasti, kuria kryptimi žingsnis po žingsnio judėti tolyn (ar visgi artyn?) savęs pažinimo keliu.

Nusikelk į vaikystę - ką mėgai veikti nuo ryto iki vakaro, kad net valgyti nereikėdavo? Ar mėgai žaisti vienas, ar draugų kompanijoje? Gal buvai lyderis arba kaip tik - stebėtojas? Kokius žaidimus mėgdavai labiausiai? Gal gali atrasti pasikartojančių tendencijų tuometinėse veiklose ir domėjimosi srityse? Net ir to, kas iš pirmo žvilgsnio atrodys nereikšminga, neskubėk nuvertinti – neveltui to ėmeisi, tai yra informacija, kurią dabar sau suaugusiam suteiki iš vaikystės!

Smalsumas – apie ką nori sužinoti, ką nori išbandyti, kur krypsta tavo dėmesys? Tvirtai ženk ten, kur veda tavo smalsumas – jis nemeluoja. Dabar nesuk galvos, kodėl ten ir kodėl taip, pasitikėk savo intuicija ir svarbūs atradimai lauks pakeliui.

Individualus patyrimas – apie viską galime sužinoti iš įvairiausių šaltinių, bet tik mūsų pačių patirtis suteiks tikriausių atsakymų (o ir sukels naujų klausimų!). Neveltui sakoma - patirti savo kailiu ir ant savo pečių panešti. Sakydama patyrimas, turiu omenyje labai platų spektrą veiklų – darbai, savanorystės, renginiai, hobiai. Surask drąsos bandyti pats, bet prisimink, kad taip pat nebūtina išbandyti visko – pasitelk savo pojūčius, tu puikiausiai jauti, kas tau yra vertinga patirtis.

Vertybių patikra – skamba rimtai, o taip ir yra! Įsijautę į pareigybes, socialinius vaidmenis, veikiami aplinkos įtakos, dažnai pradedame gyventi pagal nevisai mus atitinkantį vertybių rinkinį. Labai svarbu turėti savo "vidinę higieną" ir patikrinti, ar tai yra mano, ar kažkieno kito imponuojama vertybė. Vieni sunkiau, kiti lengviau esame veikiami žmonių nuomonių, pažiūrų ir veiksmų - nejučia imame ir pasekame jų pavyzdžiu. Apleidžia vidinė ramybė, nesame patenkinti savo veiksmais. Verta permąstyti realias gyvenimo situacijas ir kaip jautėmės jose – ar kažkas kėlė nemalonius jausmus, o gal kaip tik suteikė pasitikėjimo ir energijos? Taip galime atsirinkti, pagal kokias gaires orientuodamiesi norime gyventi ir kokioje aplinkoje renkamės būti. Dėka šių pastangų atsidursime ten, kur jaučiamės tikresni, ramesni ir saugesni.

Aš leidau sau sustoti ir aklai nesekti mane nešančios inercijos. Leidau sau įsiklausyti ir išgirsti, kad galbūt ne viskas, ką dabar darau, man teikia tiek prasmės, kiek esu mačiusi kituose žmonėse. Visi turime galimybę įgyvendinti savo potencialą ir patirti tą "flow" būseną apie kurią kartais žmonės užsimena. Ir nors vienareikšmio atsakymo - ką noriu veikti gyvenime – dar neturiu, aš jo ieškosiu ir noriu, kad išdrįstum ieškoti ir tu.